• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

РІШЕННЯ 15-ї Української конференції з космічних досліджень, Одеса, 24-28 серпня 2015 року

С 24 по 28 августа в Одессе состоялась 15 Украинская конференция по космическим исследованиям. Организаторами выступили Институт космических исследований НАНУ-ГКАУ и Одесский национальный университет им. И.И. Мечникова при содействии Государственного космического агентства Украины и Национальной академии наук.

В конференції взяли участь більше 170 фахівців з 54 організацій України та 7 організацій інших країн. Зокрема представлені провідні вчені інститутів НАН України (ГАО, Інститути космічних досліджень, технічної механіки, матеріалознавства, ботаніки, геофізики, біохімії, теоретичної фізики тощо, всього 25 інститутів), підприємств космічної галузі (Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне», «Об'єднання Комунар», Казенне підприємство спеціального приладобудування «Арсенал»), університети Києва, Харкова, Дніпропетровська, Одеси, Львова, Ужгорода, Тернополя, представники астрономічних обсерваторій та галузевих інститутів. Серед зарубіжних учасників – вчені з Білорусії, Болгарії, Казахстану, Польщі, Росії. З представниками КНР, які з технічних причин не змогли прибути в Одесу, відбулася скайп-конференція.

Заслухано запрошені оглядові доповіді провідних вчених, пленарні та секційні доповіді, а також стендові презентації за тематикою 8 секцій:

  1. Дослідження ближнього космосу (в тому числі Сонця, сонячно-земних зв’язків, магнітосфери, іоносфери).
  2. Космічна біологія, медицина і науки про мікрогравітацію.
  3. Астрофізичні та космологічні дослідження.
  4. Прилади, матеріали та технології для космічних досліджень.
  5. Космічні апарати та системи для космічних досліджень.
  6. Наземні радіофізичні дослідження космосу.
  7. Дослідження в інтересах розвитку системи контролю та аналізу космічної обстановки (СКАКО).
  8. Спостереження Землі з космосу.

Тематика секцій охоплювала розділи космічних досліджень, які виконуються в межах Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України, програми космічних досліджень НАН України, ініціативних робіт та дослідницьких грантів за міжнародними проектами.

Під час конференції відбулися круглі столи з актуальних космічних проектів та перспективних досліджень. Зокрема, на спеціалізованій нараді обговорювалися питання координації роботи наукових установ та ДП «КБ «Південне» при підготовці іоносферного супутникового проекту «Іоносат-Мікро», який розробляється у співдружності України, Болгарії та Польщі. Окреме обговорення в рамках конференції було присвячене ініціативі ДП «КБ «Південне» щодо розгортання програми малих дослідницьких супутників. Обговорювався також стан справ в організації роботи системи контролю та аналізу космічної обстановки (СКАКО), яку запроваджує ДКАУ. Відбулися міжнародні наради з колегами з Казахстану, Болгарії та Білорусії, присвячені конкретним планам робіт та перспективним напрямам співробітництва. Зокрема, підписано протокол щодо пріоритетів співробітництва з казахстанськими дослідниками у декількох напрямах спільних досліджень.

Інтерес учасників конференції викликала інформація ІКД НАНУ-ДКАУ щодо перспектив участі українських науковців в проекті ERA-PLANET європейської програми HORIZON2020, присвяченого дослідженням Землі з космосу. Європейська комісія підтримала цей проект, який передбачає спільне фінансування робіт, відібраних за конкурсами. Україна представлена в цьому проекті (координатор – ІКД НАНУ-ДКАУ) і наші інститути мають можливість увійти до запланованих досліджень разом з європейськими партнерами.

За результатами обговорень учасниками конференції було ухвалено наступні рішення:

  1. 15-у Українську конференцію з космічних досліджень визнати успішною та вважати доцільним проведення наступної конференції у 2016 році у такому ж форматі.
  2. Відзначити високий рівень запрошених оглядових доповідей, а також актуальність та високий рівень більшості секційних доповідей.
  3. Вважати пріоритетними наукові проекти з дослідження ближнього космосу «Іоносат-Мікро» та «Аерозоль–UA». Просити ДКАУ передбачити необхідні заходи для вчасного їх включення в щорічні плани НДДКР.
  4. Схвалити низку заходів, запропонованих учасниками наради з проекту «Іоносат-Мікро», щодо підсилення координації учасників, винесення нагальних питань проекту на засідання НТР ДКАУ, запровадження освітніх програм та розширення міжнародного співробітництва.
  5. Підтримати ініціативу ДП «КБ «Південне» щодо реалізації програми створення наносупутників для дослідницьких цілей; організувати збір пропозицій вчених та відбір пропозицій за результатами розгляду на Раді з космічних досліджень НАН України за виробленими критеріями.
  6. Схвалити результати переговорів з представниками Казахстану та Білорусі та вважати за доцільне подальше розширення кола іноземних учасників, які є партнерами українських космічних проектів.
  7. Вважати пріоритетним завданням наукової спільноти брати участь у реалізації міжнародного десятилітнього плану створення «системи систем» з глобального спостереження земної поверхні GEOSS та рекомендувати НАН та ДКА України продовжити реалізацію відповідної національної програми GEO-UA, створивши національний комітет програми GEO.
You are here: РІШЕННЯ 15-ї Української конференції з космічних досліджень, Одеса, 24-28 серпня 2015 року