• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Події

Бюро Відділення інформатики НАН України схвалило науково-дослідну роботу «Інформаційні технології для моніторингу змін лісового покриву України внаслідок воєнних дій за геопросторовими даними»

26 червня 2025 року на засіданні Бюро Відділення інформатики НАН України була затверджена прикладна науково-дослідна робота Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України «Інформаційні технології для моніторингу змін лісового покриву України внаслідок воєнних дій за геопросторовими даними».

Проєкт спрямований на розробку інформаційних технологій для комплексного моніторингу та оцінки змін лісового покриву України внаслідок воєнних дій на основі інтеграції мультимодальних геопросторових даних та алгоритмів машинного навчання. В умовах війни традиційні методи моніторингу лісів стають недоступними через безпекові обмеження, тому використання космічних систем спостереження Землі є єдиним доступним інструментом для об'єктивної оцінки стану лісового покриву.

Дослідження включає розробку алгоритмів машинного навчання для виявлення пошкоджень лісового покриву, створення карт щільності лісів з просторовою роздільною здатністю 10 м, аналіз динаміки змін з початку війни та розробку веб-дашборду для візуалізації результатів. Результати проєкту дозволять кількісно оцінити збитки від війни та стануть інформаційною основою для планування відновлення лісових ресурсів України. Проєкт розрахований на 2026-2028 роки.

Інститут та DATA DRIVEN ADASTRA GROUP підписали меморандум про співпрацю у сфері космічної та безпекової політики

01 липня підписано двосторонній меморандум про співпрацю між Інститутом та консалтинговою компанією  “ДАТА ДРІВЕН АДАСТРА ГРУП”. Перспективна спільна діяльність спрямована на підтримку ініціатив у сфері космічної та безпекової політики, зокрема шляхом обміну аналітикою, експертизою, сприяння розробці стратегічних документів, нормативної бази та інституційних механізмів. Співпраця також охоплює популяризацію технологічного розвитку в оборонному та космічному секторах, розбудову партнерств і розвиток громадянського контролю у цих сферах. На сьогодні маємо приклад міжнародного проєку, підготовленого для розгляду партнерами.

Підписано Меморандум з ООН щодо розвитку регіонального центру UN-SPIDER в Україні

27 червня підписано двосторонній меморандум між Інститутом та Організацією Об'єднаних Націй щодо підтримки діяльності регіонального центру програми UN-SPIDER в Україні. Метою цього Меморандуму є створення основи для співпраці для досягнення цілей і реалізації завдань щодо застосування космічних технологій у боротьбі зі стихійними лихами. Ця діяльність була розпочата у минулі роки, а наразі передбачається посилення співпраці із міжнародною спільнотою на основі оновленого меморандуму. Відповідальною особою від Інституту визначено проф. А.  Шелестова


Оголошення про конкурс на заміщення вакантних посад

Інститут космічних досліджень НАН України та ДКА України з 4 червня 2025 року оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
  • молодшого наукового співробітника за спеціальністю 113 – прикладна математика у відділ космічних інформаційних систем та технологій - 2 посади;
  • молодшого наукового співробітника за спеціальністю 113 – прикладна математика у відділ системних досліджень космічної діяльності - 1 посада

За довідками звертатися
протягом місяця за тел. 526-51-88
Адміністрація Інституту

Про заступника директора Інституту

Відповідно до поданої заяви член-кореспондент НАН України Олег Черемних залишає посаду заступника директора Інституту з наукової роботи з 01.01 2025 року. Вчена Рада Інституту на засіданні 24 грудня висловила подяку Олегу Костянтиновичу за проведену плідну роботу протягом багатьох років. Він продовжуватиме працювати на посаді завідувача відділу космічної плазми. Виконувачем обов’язки заступника директора з 01.01.2025р призначено Миколу Сальникова, доктора технічних наук, який обіймав посаду завідувача  відділу керування динамічними системами.

Новий проєкт програми Горизонт-Європа за участю фахівців Інституту: «Застосування сервісів Copernicus для моніторингу лісів нового покоління» FUTUREFOR (11.2024 - 04.2027)

Проєкт спрямований на надання точних і своєчасних даних про ліси в Європі відповідно до Регламенту щодо системи моніторингу стійких європейських лісів, запропонований у листопаді 2023 року Європейською комімією. Виконавці проєкту співпрацюватимуть з уповноваженими організаціями Copernicus та національними інституціями для спільної оцінки потреб, що випливають із Регламенту Проект також сприятиме в прийнятті в Україні лісового законодавства ЄС. Проект FUTUREFOR передбачає дослідження та робочі процеси для вивчення можливостей та обмежень наборів даних на основі Copernicus.

Розгляд космічної тематики на засіданні комітету Верховної ради України з питань економічного розвитку

15 січня 2025 року на засіданні комітету Верховної ради України з питань економічного розвитку розглянутий стан та перспективи космічної діяльності в нашій країні. Заслухані короткі доповіді заст. міністра оборони К. Черногоренко, заст. міністра Мінстратегпрому Д. Грищака., В.О. голови ДКА України В. Михеєва. Від імені ініціативної групи з аналізу космічної діяльності доповідь про підготовку Концептуальних основ державної політики у сфері космічної діяльності України зробив О. Федоров. У резолюції по результатам обговорення сформульована низка пропозицій щодо конкретних організаційних заходів.

Засідання Вченої ради Інституту

24 грудня 2024 р відбулося засідання Вченої ради Інституту, яка розглянула результати виконання робіт за темами досліджень, які закінчилися у 2024 році:1) науково-технічну роботу «МЕТОДОЛОГІЯ РОЗРОБЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА ОСНОВІ СУПУТНИКОВИХ ДАНИХ ТА ІСТОТНИХ ЗМІННИХ» за договором з МОН від травня 2023 (доп. О. Федоров); 2) перший етап науково-технічної роботи за контрактом з Національним антарктичним центром (А. Федоренко, О.Парновський). Розглянуті також проблемні питання роботи Інституту у 2025 році, а також кадрове питання.

Підготовка концептуального документу з космічної діяльності України

Ініціативна робоча група з аналізу космічної діяльності, створена за рішенням Асоціації «Космос», Ради з космічних досліджень НАН України та Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку (координатор О.П. Федоров) підготувала проект Концептуальних основ державної політики у сфері космічної діяльності України. Президент Національної академіяї наук України академік А. Загородній надіслав проект зазначеного документа прем’єр-міністру України Д. Шмигалю, з проханням дати доручення щодо розроблення комплексу першочергових заходів з відновлення та розвитку космічної діяльності в Україні (текст додається).

Засідання Вченої ради Інституту

28 листопада 2024 р відбулося розширене засідання Вченої ради Інституту, яка розглянула результати поточної роботи Інституту та найближчі події 2025 року: атестацію співробітників, державну атестацію Інституту, підготовку річного звіту про наукову та науково-організаційну діяльність у 2024 році. Заслухано наукову доповідь Б. Яйлимова «Про результати виконання 1 етапу проєкту НФДУ «Інформаційна технологія дистанційного моніторингу екологічного стану земного покриву на окупованих територіях». Обговорено та рекомендовано до друку колективну монографію «Методи комп’ютерного зору і глибинних нейронних мереж для еколого-економічного аналізу» під редакцією Куссуль Н., та Шелестова А.

You are here: Головна